Robíme dobro
Snažíme sa pomôcť tým, ktorí si nemôžu pomôcť sami...
Snažíme sa pomôcť tým, na ktorých sa občas zabúda...
Už sme pomohli čiastkou: 324 000 Kč
Látka zadarmo pre osobné aj dobročinné účely - 45 000 Kč
V čase epidémie Corona Viru je dôležité držať po spolu a preto sme sa rozhodli aj my rozhodli prispieť malým dielom. Či už ste šaleli pre nemocnice, domovy dôvodcov alebo na osobné účely, látky boli k dispozícii a úplne ZADARMO. Látku sme poskytli všetkým, ľuďom v Českej republike aj na Slovensku.
Počas necelého dňa sa rozdala látka na rúška v hodnote 45 000 Kč .
Ďakujeme, že pomáhate ❤.
Spolupracujeme s charitatívnym projektom Dom pre Júliu
Zmyslom tohto projektu je nájsť domov, útočisko a pokojné a láskyplné zázemie pre deti a ich rodiny.
Viac informácií nájdete na www.dumprojulii.com, kde aj vy môžete finančne prispieť na projekt, ktorý má zmysel.
Príbeh Julinky očami mamičky Petry:
Čím som starší, tým častejšie si uvedomujem, že každý si nesie svoj kríž, a smrť dieťaťa patrí medzi tie najťažšie. Kto to nezažil, nemôže nikdy úplne pochopiť tú bolesť, bezmocnosť a prázdnotu, akú pociťuje rodič, ktorý nemôže pomôcť svojmu dieťaťu.
Pán doktor z detskej pohotovosti na Bulovke nás poslal s naším polročným dievčatkom dvakrát domov. Aj po rokoch mám problém mu odpustiť. Po bezsennej noci už sme sa nenechali odbiť a vyžiadaný pediater nás sanitkou okamžite transportoval s podozrením na pneumokokovú meningitídu na Karlov, detskú úrazovú JIRP. Pritom stačil zákrok za päťdesiat korún, jedno pichnutie do prsta, az neho zistenie hladiny CRP. To naše – neskoro – už bolo 350.
Najhoršie obavy sa bohužiaľ naplnili a nákaza pneumokokom sa potvrdila. Doma s pomocou internetu zisťujeme, o akú hrôzu ide, a variant ohluchnutia nám pripadá ako malé víťazstvo. Lekári nevedia, dieťa musí byť uvedené do umelého spánku, postupne prestávajú fungovať obličky a Julinka je napojená na mimotelový obeh.
Starostlivosť lekárov aj sestričiek je perfektná. Ako asi spí niekto, kto pracuje v podmienkach, kde úspešnosť liečby a zásahu je skôr 20 ako 80 percent? Všetky tie úrazy, predčasne narodené deti, urgentné príjmy musia byť veľké sústo aj pre otrlé. Oddelenie, ktoré vo vypätých, život ohrozujúcich prípadoch funguje bezchybne, nie je absolútne pripravené na komunikáciu, pomoc rodinným príslušníkom, ktorí sa často v kritickej situácii, v akej sa náhle ocitnú, orientujú len ťažko. Nie je tu psychológ, ktorý by s vami hovoril. Nie je tu lekár, ktorý by s vami rozoberal možné varianty diagnózy, a ktorý by vám predpísal prášok na spanie, pretože nemôžete oká zažmúriť. Nie je tu kňaz, ktorý by pokrstil, vyspovedal či dal posledné pomazanie odchádzajúcim dušiam a povzbudil pozostalých.
Tú najhoršiu pravdu sa dozvedáme jednou vetou, ktorá je nasledovaná otázkou na možnosť použitia srdca nášho bábätka na transplantáciu. „Mozog je nenávratne poškodený, z etických dôvodov už nebude napojená na umelú obličku.“ Ako dlho môže fungovať telo bez obličiek? S transplantáciou bez váhania súhlasíme a nezostáva než čakať. Srdiečko nášho dievčatka s váhou 8 kíl v pol roku je silné a dokáže fungovať ďalších 9 dlhých dní. Dni, kedy prosím lekára, aby už Júlia mohla pokojne odísť, a som si istá, že by som využila práva na eutanáziu, pokiaľ by to bolo možné. Aby netrpela. Držím v náručí dieťa, ktoré sa zrodilo z našej lásky na krátku dobu siedmich mesiacov, kedy nám a svojmu bračekovi robilo len radosť. Julinka sa vydala na svoju poslednú cestu tam, odkiaľ niet návratu.
Po desiatich rokoch od tvojho odchodu, Julinko, začína rásť Dom, ktorý ponesie tvoje meno. Detský hospic, ktorý bude slúžiť rodičom, ktorí sa ocitnú v našej situácii. Nám už ťa nič nevráti, ale projektom môžeme pomôcť ďalším rodičom v situácii, ktorú si nedokázali nikdy predstaviť, že budú musieť prakticky riešiť smrť svojho dieťaťa.
Verím, že by si za to na nás bola pyšná.
Mama Petra
Podrobné informácie na stránke projektu Dom pre Juliu
Spolupracujeme s charitatívnym projektom Patrón detí
Zmyslom tohto projektu je pomáhať zdravotne a sociálne znevýhodneným deťom a ich rodinám z celej Českej republiky. Spoločne bojujeme za lepšie detstvo :-).
Príbeh malého Štěpánka:
Trojročný Štěpánek sa narodil už v 30. týždni tehotenstva. Mamičke totiž nebezpečne stúpol tlak, preto sa lekári rozhodli, že treba chlapčeka privítať na svete o niečo skôr. Napriek predčasnému narodeniu ale Štěpánek pekne prospieval, len mal nedovyvinutú rúčku, čo rodičia dosť trápilo. Keby ale vtedy vedeli, že ich čakajú závažnejšie problémy, možno by si s tým vtedy toľko starostí nerobili. Po dvoch mesiacoch v nemocnici išiel Štěpánek konečne domov.
Po oslave jeho 1. narodenín sa ale rozbehol kolotoč rôznych vyšetrení, ktorých výsledky rodičia šokovali. Lekári u Štěpánka odhalili zväčšenú cystu v zadnej časti lebečnej, ktorá ovplyvňuje koordináciu a stabilitu. O rok neskôr mu bol diagnostikovaný Dandy-Walker syndróm, čo je zriedkavé ochorenie postihujúce vývoj mozgu. A po dvoch škaredých záchvatoch bola odhalená epilepsia. Každý epileptický záchvat vymazal časť Štěpánkových schopností, takže ho mamička musela veľa vecí znova učiť. Našťastie už ale zabrali lieky a Štěpánek je aktuálne bez záchvatov. Malý bojovník má však za sebou aj invagináciu, pri ktorej mu bolo zasunuté tenké črevo do hrubého, prekonal aj zápal pľúc, črevnej virózy a mnoho ďalšieho. Na také malé telíčko toho je až príliš. Kvôli svojim zdravotným problémom je Štěpánek ostrieľaným návštevníkom rôznych špecialistov. Ako doma je u neurológa, kardiológa, imunológa, endokrinológa a psychológa, pravidelne dochádza aj na očné a ušné. Vyšetrenia pre neho nebývajú jednoduché, niekedy ho dokonca dosť stresujú, našťastie má po svojom boku úžasných rodičov, ktorí sa mu snažia všetko uľahčiť.
Štefan už viac ako rok dochádza na špeciálnu rehabilitáciu v oblečku TheraTogs, ktorý zaisťuje stabilitu kĺbov, zlepšuje postoj a rovnováhu a zvyšuje kvalitu celej terapie. Štěpánkovi táto rehabilitácia veľmi pomáha a vďaka nej majú rodičia nádej, že sa raz dočkajú synčekových prvých krôčikov. Bohužiaľ ale ide o záležitosť, ktorá nie je hradená zdravotnými poisťovňami. A pretože rodinný rozpočet nie je bezodný, rozhodli sa Štefanovi rodičia požiadať o pomoc s financovaním potrebných rehabilitácií Patróna detí.
Podrobné informácie na stránke projektu Patrón detí
Spolupracujeme s projektom Hurá na výlet!
Spolok Hurá na Výlet! je nezisková organizácia, ktorá vznikla v roku 2014 a od roku 2015 realizuje voľnočasové aktivity pre seniorov 65 rokov+ a osoby ZŤP – výlety a kultúrne podujatia spojené s informačne osvetovou činnosťou.
Výlety rešpektujú možnosti, obmedzenia a špecifické potreby týchto osôb. Preto sú koncipované ako jednodňové, ľahko zvládnuteľné, bezpečné, finančne dostupné a pritom zaujímavé. Výlety sú zabezpečované vždy so zdravotníckym dohľadom, osobnou asistenciou, sprievodcom a so živým hudobným sprievodom. Všetko organizuje kolektív mladých ľudí, a to spôsobom a za cenu dostupnú seniorom a osobám ZŤP.
Každý senior či osoba so ZŤP za výlet zaplatí symbolickou čiastkou 100 Kč. Skutočne priemerné náklady na osobu sú cca 800 Sk / výlet. Zvyšné náklady hradí spolok a prostriedky vyhľadáva z verejných aj firemných zdrojov, grantov a nadácií.
Motívom pre činnosť spolku je snaha o zlepšenie kvality života osôb starších ako 65 rokov a osôb so ZŤP. Jedným z ďalších motívov pre vznik spolku Hurá na Výlet bolo aj zistenie značnej miery zneužívania seniorov na predvádzacích akciách. Patrónkou spolku sa preto stala režisérka Silvia Dymáková, autorka dokumentu „Šmejdi“, ktorý zachytáva podvodné praktiky obchodníkov. Značná účasť seniorov na predvádzacích akciách vypovedá okrem iného o potrebe seniorov sa združovať a aktívnejšie tráviť svoj voľný čas. Spolok vo svojej činnosti nadväzuje okrem iného na výskumy a zistenia preukazujúce mieru násilia na senioroch, ich zneužívanie, zadlženosť a množstvo exekučných konaní proti týmto osobám.
Podrobné informácie na stránke projektu Hurá na výlet!
Prispeli sme do Zboru dobrovoľných hasičov
V Českej republike spoluracujú profesionálne a dobrovoľné jednotky, ktoré majú neoddeliteľnú úlohu v boji proti požiarom, záchrane ľudských životov a riešení iných mimoriadnych udalostí. Hasiči VRANOV sú zriadení pri obci VRANOV okres Brno – vidiek.